"برای رشد معنوی، مهارت هم لازم است."

۲۲ مطلب در آبان ۱۳۹۳ ثبت شده است

فواید فضای مجازی

امکان «دسترسی راحت و منظم به اطلاعات»، «پردازش و انتخاب دقیق نیازمندی‌ها»، «انتقال سریع و فراگیر آگاهی‌ها»، «تبلیغ موثر و مکرر ارزش‌ها»، و فواید فراوان دیگر در فضای مجازی، وظایف مؤمنان را در زمینۀ دعوت به حق و ترویج حق‌پرستی بسیار زیادتر کرده است. پیام‌های مظلوم انقلاب مقتدر ما منتظر جهانی شدن هستند؛ باید جهان تشنۀ دریافت پیام‌های انقلاب و اسلام ناب را دریافت.

۲۹ آبان ۹۳ ، ۰۱:۳۳ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

خطرات فضای مجازی

در مواجهه با تهدیدهای فضای مجازی دو اقدام اساسی لازم است؛ یکی آنکه تقوا را رعایت کنیم تا آلودگی‌های این فضا نَفَس ما را نگیرد؛ چون یکی از خصوصیات این فضا گسترش هرزگی است. و دیگر اینکه نظم و زمان‌بندی استفاده از این ابزار و حضور در فضای مجازی را نباید فراموش کنیم. زیرا یکی از خصوصیات این فضا هدررفتن و بی‌نظمی در زمان است و به دلیل آنکه هر لحظه در اختیار ماست، می‌تواند از سر کنجکاوی یا به هر دلیل دیگری نظم زندگی ما را بهم بزند.

۲۸ آبان ۹۳ ، ۱۳:۴۹ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

فضای مجازی (قسمت دوم)

هدف تمام امتحانات الهی سنجش میزان عزم و ایمان انسان‌ها در مواجهۀ عقلانی با «هوای نفس و تمایلات بی‌ارزش» طبق دستورات دین است، که موجب رشد انسان‌ها و تعالی روحی آنها می‌شود. این‌بار نیز فضای مجازی با همۀ مختصات تازه‌ای که دارد و تغییرات گسترده‌ای که ایجاد کرده است، چیزی نیست جز زمینۀ جدیدی برای سنجش قدرت روحی انسان و بستر تازه‌ای برای تکالیف انسانی و دینی، که باید ببینیم چگونه از عهدۀ آنها برخواهیم آمد.

برای دیدن ادامه این یادداشت استاد اینجا کلیک کنید

۲۸ آبان ۹۳ ، ۱۳:۴۴ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

فضای مجازی (قسمت اول)

فضای مجازی محل امتحان‌ها و تکلیف‌های جدید ماست؛ امتحاناتی که ماهیت متفاوتی نسبت به دیگر آزمایش‌های آدم‌ها، در قرون و اعصار گذشته ندارد، ولی متناسب با وضعیت انسان معاصر مختصات خاصی پیدا کرده است. همچون تمام امتحانات دنیا، نه می‌توان کاملاً آن را کنار گذاشت و نه می‌توان به راحتی از آسیب‌هایش در امان بود. همۀ دنیا همینطور است.

۲۸ آبان ۹۳ ، ۱۳:۴۱ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

زن و شوهر

مهم ترین وظیفه مرد نسبت به زن مهربانی و محبت است و مهم ترین وظیفه زن نسبت به مرد متواضع بودن است.

۲۷ آبان ۹۳ ، ۱۳:۲۵ ۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰

سبک زندگی

تنها راه ترویج سبک زندگی اسلامی، مبارزه با هوای نفس یا جهاد اکبر است.

۲۷ آبان ۹۳ ، ۱۳:۲۴ ۰ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰

مهارت های معنوی

مهارت تنها در رفتار نیست، آدم باید در زمینه احساس و اندیشه خوب هم مهارت پیدا کند. مهارت با تمرین و تکرار بادقت به دست می آید. برای اینکه بتوانیم همیشه به یاد خدا باشیم تمرین لازم است و حتی برای آنکه بتوانیم عاشق خدا بشویم هم نیاز به مهارت داریم. با بی توجهی نمیتوان به جایی رسید!

۲۵ آبان ۹۳ ، ۱۶:۵۵ ۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۱

خواست خدا

خدا از انسان یک درخواست بیشتر ندارد و آن اینکه انسان خودش را برای لحظه دیدار با خدا سالم و لایق نگه دارد. چون بالاترین لذت برای انسان ملاقات خود خداوند است؛ ما باید با عبور سالم از کنار چیزهای کم ارزش و بی ارزش؛ بیشترین لیاقت را برای بالاترین سطح از ملاقات با خدا پیدا کنیم.

۲۴ آبان ۹۳ ، ۱۶:۵۷ ۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰

به فکر خودت باش!

هر چه بیشتر دور خودت بگردی از خودت دورتر میشوی و هر چه بیشتر دور خدا بگردی، به خودت نزدیکتر میشوی. غریب کسی است که از خودش دور است و مشهور کسی است که با خودش آشناست. بدبخت آن است که با خودش بد است و خوشبخت آن است که با خودش خوب است. ذلیل پیش خودش ذلیل است و عزیز نزد خودش عزت دارد.

۲۱ آبان ۹۳ ، ۱۲:۲۰ ۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰

دل با صفا

دوست داشتنیهای بدی را که در دل خود پنهان میکنیم، روح ما را افسرده میکند؛ دوست داشتنیهایی دست نایافتنی و یا گناه آلود هستند و خودمان هم میدانیم خوب نیستند. اما آنها را ازبین نمیبریم  و با خیال پردازی آنها را تقویت هم میکنیم. دلی که از دوست داشتنیهای بد خالی است، باصفا است.

۲۰ آبان ۹۳ ، ۱۹:۲۵ ۰ نظر موافقین ۱ مخالفین ۰